Конференцията „Европейска научноизследователска инфраструктура за по-интелигентно бъдеще“ ще се проведе от 18 до 19 март 2020 г. в Загреб, Хърватия.
Събитието е отворено за всички участници и е домакин на хърватското председателство на Съвета на ЕС, като част от събитието „Бъдещето на изследователската инфраструктура в европейското изследователско пространство“.
Обща информация
Справянето с големите предизвикателства на 21-ви век, като изменението на климата, нарастващата загуба на биоразнообразие и качеството на околната среда, демографските промени, оформянето на индустриалните и цифрови преходи, както и гарантирането на дългосрочната устойчивост на европейското качество на живот изисква нова амбиция за европейска наука .
Изследователската инфраструктура е ключов елемент при предоставянето на необходимите данни и услуги на европейските учени за провеждане на авангардни изследвания в различни научни области и за европейския бизнес за разработване на нови продукти и услуги. Те насърчават разработването на нови видове материали, позволявайки техния анализ до молекулно ниво и тестване в екстремни условия. Те дават възможност за разработване на нови технологии за използване на различни източници на енергия, разработване на нови лечения за заболявания или правене на нашите градове по-жизнеспособни. Те ни дават инструменти, за да разберем по-добре нашата Вселена, нашата планета и себе си като хора .
Концепцията и целите:
Общата цел на конференцията е да проучи потенциала на европейските изследователски инфраструктури, за да окаже значимо въздействие върху европейските стратегически програми и да идентифицира начините, по които това може да бъде постигнато. Резултатът от това събитие на високо ниво ще даде нов тласък на европейската политика за научноизследователска инфраструктура , като подкрепи пълната реализация на потенциала на Европейското научноизследователско пространство за стимулиране на необходимите промени в нашата икономика и общество. Конференцията ще предостави платформа за дискусия и диалог между заинтересованите страни в областта на политиката, научните изследвания и индустрията относно промените, необходими за съвместно справяне с големите предизвикателства на нашето време. Освен това ще се увеличи видимостта на възможностите, предоставени от изследователските инфраструктури и насърчаване на партньорството между бизнеса и академичните среди.
Повече по темата може да прочетете тук.