На 15 ноември в София се проведе годишната конференция „Високопроизводителни пресмятания 2024“, организирана от Националния център за високопроизводителни и разпределени пресмятания[1] (НЦВРП), обект на НПКНИ. Високопроизводителните пресмятания са важен фактор за световния икономически растеж, позволявайки на индустрията и академичните среди да разработват нови продукти, услуги, модели и други иновации. Високопроизводителните системи позволяват обработката на големи масиви от данни и извършването на сложни изчисления да става при високи скорости.
Националният център за високопроизводителни и разпределени пресмятания управлява и оперира високопроизводителна изчислителна инфраструктура, изградена с използване на модерни технологии и утвърдените добри практики, с цел да осигури достъп на българските изследователи до високопроизводителни изчислителни ресурси и ресурси за съхранение на данни, софтуер, услуги и средства на най-високо съвременно ниво, и да позволи пълноценното включване на националните ресурси в съответните европейски електронни инфраструктури.
Конференцията „Високопроизводителни пресмятания 2024“ беше открита от чл. кор. Светозар Маргенов, директор на ИИКТ-БАН, водеща организация на консорциум НЦВРП. Проф. Анета Караиванова, координатор на НЦВРП, изнесе пленарния доклад, който представи резултатите и достиженията на НЦВРП през 2024 г., както и сътрудничеството с национални и европейски инфраструктури, инициативи и проекти. По време на конференцията бяха представени седем от най-успешните научни резултати, получени през годината, с използване на инфраструктурата на НЦВРП. Специални доклади изнесоха координаторите на други научни инфраструктури, обекти на НПКНИ, като Националния Геоинформационен център (НГИЦ), представен от проф. Петя Трифонова, Е-инфраструктурата за българско езиково и културно наследство (КЛАДА-БГ), представена от проф. Кирил Симов, и Разпределена система за научни колекции (Диско-БГ), представена от проф. Бойко Георгиев. Сътрудничествата с Европейските цифрови иновативни хъбове –ЕЦИХ Загоре и ЕЦИХ Тракия, с публичната администрация и с неправителствени организации в областта на високопроизводителните изчисления бяха представени в рамките на 4 доклада.
Втората част на конференцията беше посветена на възможностите за индустриални потребители за достъп до високопроизводителни пресмятания, високопроизводителен анализ на данни и изкуствен интелект. Проф. Атанасов представи портфолиото от услуги, които предоставя българския Център за компетентност в рамките на EuroHPC JU, и редица успешни примери за тяхното използване. Конференцията завърши с дискусия на тема „Възможности и предизвикателства за индустриалните потребители“ (модератор проф. К. Стефанова) с представители на индустрията.
НРС 2024: Обща снимка на участниците
Проф. А. Караиванова Проф. Е. Атанасов
Проф. Петя Трифонова Проф. Проф. Б. Георгиев